Kontakt

Úřední hodiny:
každý čtvrtek 18:00 - 19:30

starosta Václav ALEXA
+420 734 798 010

místostarosta Mgr. Jiří FIALA
+420 603 868 992

Ostatní zastupitelé:

Jarmila HÉNKOVÁ
Hana HÝSKOVÁ
Milan NEČAS
Michal ŠVÁB

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Turistické cíle v okolí Krhova

Malý Chlum (rozhledna)

Malý Chlum je rozhledna nacházející se na vrchu Malý Chlum, kóta 488 m n.m., ležícího v blanenském prolomu, severozápadní části Adamovské vrchoviny, v katastrálním území obce Krhov v okrese Blansko. Malý Chlum je svědecký vrch s plochým vrcholem a příkrými svahy. Ve východní části je založen lom ve svrchnokřídových sedimentech blanenského prolomu.

Na Malém Chlumu, přezdívaném též "Moravský Říp", se nacházelo halštatské hradiště. Dříve se nazýval Holý vrch. Za první republiky zde stávala vojenská pozorovatelna (do roku 1940). Iniciátorem stavby rozhledny byl svazek obcí Svitava a Jihomoravský kraj. Stavbu provedla tesařská firma Jan Opatřil z Doubravic nad Svitavou. Slavnostní otevření proběhlo dne 20. srpna 2005. Stavba je celodřevěná, celková výška nepřesahuje 10 metrů. Má dvě vyhlídkové plošiny, vyšší asi v 7 metrech. Výstup je po žebřících.

Na rozhlednu vede červená turistická značka, a to z Lysic (4,5 km), z opačné strany od železniční stanice Doubravice nad Svitavou přes Oboru a Huť Svaté Antonie (3,5 km). Motoristé mohou zaparkovat přímo v Huti Sv. Antonie a zbývající 1 km po červené ujít pěšky kolem lomu. Rozledna je přístupná celoročně zdarma.

Za dobré viditelnosti lze spatřit Praděd v Jeseníkách, Kralický Sněžník a Orlické hory. Z okolních sídel je viditelná Skalice nad Svitavou, Doubravice nad Svitavou, část Boskovic s hradem, Blansko, Černá Hora, Lysice či Drnovice. Vidět jsou též okolní rozhledny u Čebína, Babylon u Kozárova, Burianova rozhledna u Rudky a Podvrší u Veselice.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Mal%C3%BD_Chlum_%28rozhledna%29

Malý Chlum

Malý Chlum (488 m.n.m) a sousední kopec Velký Chlum (460 m.n.m) se nachází nedaleko obce Lysice. Oba vrchy tvoří nepřehlednutelné panorama ze zámku v Lysicích. Na vrcholu Malého Chlumu je od července 2005 volně přístupná malá rozhledna nabízející výhled na blízké i vzdálenější okolí...

http://www.turistika.cz/mista/maly-chlum-u-lysic

Velký a Malý Chlum

Jedná se o dvě výrazné vyvýšeniny, které až nepřirozeně vystupují z ploché roviny severní části Boskovické brázdy zvané též Malá Haná. V minulosti byly považovány za sopky, ale současná věda o nich hovoří, že se jedná o tzv. svědecké hory, čili izolované vrchy, jejichž temeno je ve výši původního reliéfu. Další zajímavostí je, že odlesněný Malý Chlum (489 m) je vyšší než vedlejší zarostlý Velký Chlum (464 m). Z ústního podání se traduje, že z černohorského zámku, do jehož jehož panství oba kopce spadaly, se zalesněný Velký Chlum zdál vyšší, neboť je k němu nepoměrně blíž. Dnes jsou součástí Mikroregionu Svitava, který má jejich siluetu ve svém znaku. Mikroregion též vybudoval na Malém Chlumu rozhlednu, z níž je jedinečný rozhled po širokém okolí.

Mezi Velkým a Malým Chlumem prochází červeně značená cesta, která vede od zastávky v Doubravici nad Svitavou do Lysic. Ze sedla mezi vrchy vede k rozhledně značená odbočka.

Turistická mapa KČT 1:50 000 č.85 Okolí Brna-Svratecko

http://www.turistika.cz/mista/velky-a-maly-chlum

Turistické rozcestí Pod Malým Chlumem

Nachází se v širokém sedle mezi dvěma zdejšími dominantami a to Velkým a Malým Chlumem. Prochází tudy červeně a zeleně značená turistická cesta. Červená vede jedním směrem do osady Huť Svaté Antonie, obce Obora a končí u vlakové stanice v Doubravici nad Svitavou. Opačným směrem pak jde k rozcestí Perná a do Lysic. Zeleně značená cesta směřuje kolem sousoší Trojice úbočím Velkého Chlumu do Bořitova a dále do Černé Hory. Opačným směrem pak do Krhova, Jabloňan a k železniční stanici ve Skalici nad Svitavou. Od rozcestí však vede ještě červeně značená odbočka, která vystoupá na vrchol Malého Chlumu k rozhledně.

Turistická mapa KČT 1:50 000 č.85 Okolí Brna-Svratecko/A3

http://www.turistika.cz/mista/turisticke-rozcesti-pod-malym-chlumem